דבר היו"ר

שחקנים יקרים,

נגיף הקורונה שמכה בכל תחומי המשק לא פסח כמובן גם על ענף הספורט ויצר אי ודאות שנמשכת כבר תקופה ארוכה. גם היום, לא ברור מתי יסתיים הסגר ונוכל לחזור סוף-סוף לשגרת אימונים ומשחקים. 

בחודש מאי, לאחר הגל הראשון של הקורונה, הגענו להבנות עם כל הגורמים המוסמכים – משרדי הממשלה הרלוונטיים, התאחדויות, מנהלות הליגה ואיגוד הכדורסל – שאפשרו את חזרת הליגות לפעילות. הסכמנו לוותר על רבע משכרם השנתי של השחקנים, כדי שיחזרו לעשות מה שהם הכי אוהבים – לשחק כדורסל. הבנו שחזרה בתנאים האלה עדיפה כמובן על השבתת הליגות, וגדיעת פרנסתם של אלפי שחקניות ושחקנים.

אלמלא ארגון השחקנים, ליגות הכדורסל והכדורגל לא היו חוזרות לאחר הגל הראשון.

לאחרונה הוטל סגר נוסף, ששוב עצר את הליגות השונות והוביל להקפאת אימונים. ארגון השחקנים ממשיך להיאבק מדי יום למען פרנסתם וזכויותיהם של כלל השחקנים, תוך הקפדה יתרה על בריאותם.

במסגרת המאבק, אנחנו בקשר שוטף עם יו"ר מנהלת הליגות בכדורגל ארז כלפון, שמגיע לו הרבה קרדיט על פועלו בנושא, ועם אנשי הצוות של משרד התרבות והספורט. אנו עושים הכול כדי שכלל הקבוצות יחזרו להתאמן בקביעות, באחריות מלאה ובכפוף להנחיות של משרד הבריאות.

לצד החזרת הליגות בתום הגל הראשון, אנו גאים בכך שהשגנו הסכמים קיבוציים, שאפשרו את שובה של ליגת העל בכדורסל. למעט מכבי תל אביב, שיש לה הסכם עם היורוליג, כל המועדונים חתמו אתנו ועם ההסתדרות על הסכמים אלה, המשמרים את זכויותיהם.

מדובר בהישג ענק של הארגון, שהושג גם בזכות נכונות ושיתוף פעולה מצד כל החברים בו. 

הישג נוסף שממלא אותנו גאווה הוא השבת ליגות הנשים בכדורגל, שלפי התכנון היו אמורות לחזור רק בתחילת השנה הבאה, אך בזכות המאבק שהובלנו צפויות לשוב לפעילות בסוף החודש, מיד אחרי החגים.

אנחנו מתחייבים להמשיך להיות הגב של השחקנים, לתת תשובות לאלה ששרויים באי ודאות וחוששים לפרנסתם, ולהניע מהלכים שיאפשרו לספורטאים שלנו למקסם את יכולותיהם.

ברוח הימים הללו, ברצוני לאחל לשחקניות ולשחקנים בריאות איתנה וחזרה מהירה ובטוחה למגרשים. אנחנו נמשיך להיות עבורכם כתובת לכל דבר ועניין. חשוב לזכור - הצלחה שלנו, כארגון, היא גם ההצלחה של הספורט הישראלי

ראיון עם המנכ"ל

בימים אלו אנו מקיימים מאבק אל מול משרדי הממשלה על מנת לאפשר לקבוצות המקצועניות להמשיך בשגרת האימונים גם בתקופת הסגר, כמו גם להחזיר את פעילות הליגה לסדרה כפי שקורה בכל העולם. אנו מקווים ומצפים שכל דרישותינו ייענו.

להאזנה לראיון של מנכ״ל ארגון שחקני הכדורגל, מושיקו מישאלוף בתכנית הספורט של 103 fm לחצו כאן>>

Omri_Afek.jpg

שחקניות ושחקנים יקרים,

"הזמן הכי טוב לשתול עץ היה לפני 20 שנה. הזמן הבא הכי טוב הוא עכשיו", אומר הפתגם הסיני העתיק, שמתכתב היטב עם העשייה שלנו בארגון השחקנים.

לפני 20 שנה נטענו את העץ הראשון של הארגון. היום אנחנו נוטעים את השני. בחודשיים האחרונים חלו שינויים בארגון, וחשוב לי לעדכן אתכם כדי שתהיו מעורבים בעשייה. נבחרה הנהלה חדשה, שמורכבת משחקניות ומשחקנים פעילים במגוון הענפים: גיא פניני, גיא דותן, אוהד כהן, יערה יצחקי, עדן רוטברג, ירדן דנן, לי קפיטולניק, חואקין שוכמן, עוז בלייזר.

לאחר שישבנו וחשבנו ביחד מה המטרות שלנו וכיצד אנחנו רוצים שהארגון ייראה בשנים הקרובות, הבנו שלפני הכול אנו צריכים ללכת קצת אחורה. להבין מה גרם לנו לרצות להיות שחקניות ושחקני כדורסל. איך נראה החלום של ילד או ילדה שהפכו לספורטאים פעילים כאלה?

לגבי רובנו המכריע, התשובה ברורה: הערצנו שחקני ושחקניות כדורסל ישראלים, שהיוו עבורנו מודל. כשיש ספורטאית או ספורטאי המשמשים מודל לחיקוי, נוצר אופק עבור הילדות והילדים. יש להם לאן לשאוף.

השלב הראשון להצלחתנו, כארגון, הוא הצבת השחקנים והשחקניות בחזית הכדורסל הישראלי. כלומר, למתג ולהתחיל לחבר אותם עם קהילת הצעירים והצעירות ששואפים להיות כמוהם.

בשלב הבא חשבנו איך אנו רוצים ללוות את השחקנים והשחקניות שהצליחו, לעתים כנגד כל הסיכויים, להפוך את המשחק לקריירה? ישנם הרבה מאוד אלמנטים שדרושים לספורטאים על מנת שיוכלו ליהנות ולהצליח בקריירה: ליווי של מאמנים מקצועיים, דמויות חשובות למעטפת (כושר גופני, מומחה מנטלי, תזונאי וכדו'), ייעוץ משפטי, ליווי פנסיוני, פציעות, ביטוחים, ניהול כלכלי ועוד מרכיבים חיוניים ודומיננטיים בחיי השחקנים.

תפקיד הארגון הוא לעורר מודעות, ולדאוג לקיומם של כל המרכיבים הללו. עלינו לדאוג לכך שכל שחקנית ושחקן יפיקו מעצמם את המיטב.

השלב האחרון הוא שלב הנתינה מצד השחקנים הבכירים, לשחקנים הצעירים ולעולם הכדורסל בכלל. לתפישתנו, השחקנים שהגיעו לרמות הגבוהות והתגברו על שלל המכשולים בדרך להצלחה, יכולים להעביר מניסיונם ומהידע שלהם לדור הצעיר. אנחנו רוצים לשמור עליהם בעשייה ובתרומה לענף גם לאחר פרישתם.  

בלי עבר אין עתיד, ולכן אשמח לנצל את הבמה הזו כדי לומר תודה להנהלת הארגון הקודמת, ובמיוחד לניר אלון. ניר היה עוגן של ארגון שחקני הכדורסל במשך 20 שנה, וניצב בחזית מאבקי ההישרדות שלו. בלי העשייה וההקרבה שלו ושל ההנהלה הקודמת, לא היינו כאן היום.

דבר ה מנכ"ל

העשייה שלנו בתקופת הקורונה:

לאורך כל התקופה, המאתגרת מתמיד, אנו מקיימים קשר רציף עם כלל הגורמים שמקבלים החלטות לגבי הספורט בכלל והכדורסל בפרט. 

אנחנו עושים כל שביכולתנו כדי לדאוג לכך שהליגות יתחילו ויסתיימו בזמן, ומקפידים שהמאבק הזה יכלול מתווים שישרתו את כולם ויתאימו לכל הליגות - המקצועניות והחובבניות. אנו נחושים למלא את שליחותנו, מקווים ומאמינים שנעבור את התקופה הזאת בריאים ושלמים.

מבטיח שנמשיך לעדכן אתכם בכל התפתחות.

ולסיום משהו בנימה אישית: אני גאה להיות מנכ"ל הארגון ומשוכנע כי הידע והניסיון שלי, יחד עם חברי ההנהלה שלצדי, יביאו לעשייה נכונה ואיכותית שתשרת את כלל השחקנים והשחקניות.

באהבה,

עודד

איך אתה ראה את התפקיד הייעוד של ארגון השחקנים? מה החשיבות שלו?

 

בעייני הייעוד המרכזי של ארגון השחקנים הוא ייצוג ראוי ומכובד של השחקנים בכל הזירות -  אם בהתנהלות מול האיגודים ואם במאבק על הכרה של זכויות השחקנים בתוך עולם התעסוקה המורכב. אני רואה את תפקיד הארגון לייצג את האינטרס של השחקנים בקרב מקבלי ההחלטות ולפעול בחתירה מתמדת לשיפור מעמד השחקן ושיפור הענף בו הוא מיוצג תוך הכרה בזכויות העובד של השחקן שהרבה פעמים נפגעות בעולם הספורט. החשיבות של הארגון היא אדירה בכך שהיא מאגדת את הדעות של השחקנים השונים לתוך מקום אחד ומאפשרת להשמיע קול אחיד. אספקט נוסף הוא שהארגון מלמד ומעניק לשחקנים זכויות עובד בסיסיות שלפעמים הם אינם מודעים להם.

 

מה ההישג הכי משמעותי של הארגון בשנה האחרונה?

ההישג המשמעותי שלנו בכדוריד כארגון היה החתימה על ההסכם הקיבוצי אל מול נבחרת ישראל לאחר שנים רבות. הסכם זה בעצם הגדיר סוף סוף בצורה ברורה את מערכת היחסים בין שחקני הנבחרת לאיגוד הכדוריד.

 

הזכרת קודם את השלכות הקורונה. איך אתם עוזרים לשחקנים בתקופה המורכבת הזו?

כמובן שתקופת הקורונה הינה תקופה מאוד מורכבת ומוזרה בעולם התעסוקה והספורט. למדנו את המצבים הקיימים ובעיקר עזרנו לשחקנים בייעוץ משפטי, כיצד לפעול וניסינו לתת מענה לשאלות הרבות אשר צצו להן. כמו כן יצרנו הידברות עם ראשי הקבוצות כדי לראות כיצד ניתן לפתור ולהטיב עם כל הצדדים.

 

מה הם היעדים העיקריים של הארגון לשנה הבאה?

היעד המרכזי של הארגון לקראת השנה הקרובה הוא חתימת הסכם חדש אל מול איגוד הכדוריד וקידום מעמד השחקן.

 

מה היית מאחל לשחקנים והשחקניות לקראת השנה הבאה?

אני רוצה לאחל שתהיה לנו שנה טובה ובריאה, שהספורט יחזור במלוא תפארתו ושנוכל להמשיך לעשות את מה שאנחנו אוהבים.

ראיון מיוחד עם עמית גל, יו"ר ארגון שחקני הכדוריד
דבר יו"ר ארגון שחקני הכדורעף, עמרי שוורץ

שחקנים יקרים,

לפני 4 שנים הקמנו את ארגון השחקנים תוך מאמץ משותף שלי, של בקי קופילוביץ וצוות מוביל של שחקנים אכפתיים. זאת הייתה התארגנות מהבטן לאחר מאבקים ארוכי שנים על זכויותינו כשחקני נבחרות ישראל.

בתהליך מהיר עם ליווי צמוד של חטיבת הספורט בהסתדרות, הצלחנו להפוך את שחקני ושחקניות נבחרת ישראל ממתנדבים לספורטאים מקצוענים החתומים על חוזה בו כל אחד יודע מה, מתי ואיך הוא מקבל את תנאיו.

לאורך התהליך איגוד הכדורעף הפך לשותף הטבעי שלנו ואני מקווה שבעתיד נוכל לייצר את אותה עבודה משותפת גם עם המועדונים השונים והעומדים בראשם.

אני חושב שאנחנו עומדים בפתחם של ימים היסטוריים, נכון לעכשיו הקורונה היא הנורמלי החדש ותכונות כמו גמישות, קבלת החלטות מהירה ויכולת הסתגלות למצבים משתנים זה משהו שהונחל לנו כספורטאים מגיל 0. עלינו להמציא פתרונות יצירתיים להמשך הפעילות המקצועית שלנו תוך שמירה על ההנחיות. זה לא דבר פשוט אבל הוא מצופה מאתנו כמודלים לחיקוי.

כמו כן, לארגון השחקנים שלנו פוטנציאל עצום גם לעשייה שהיא מעבר למאבק על זכויות. אני רואה בו פלטפורמה להגשמת חלומות עבור ספורטאים אשר רוצים לקדם את הענף שלהם ואת הספורט בארץ בכלל (ועוד לא דיברתי על שיתופי פעולה בין ארגונים מענפים שונים והעוצמה שטמונה בחיבורים מהסוג הזה).

אני קורא לספורטאי וספורטאיות ישראל מכלל הענפים- אנחנו זמניים פה, אבל המורשת שלנו תישאר הרבה אחרינו, בואו נמשיך לעשות כל שביכולתנו להשאיר פה ספורט ישראלי טוב יותר לדורות הבאים.

שתהיה לנו שנה טובה ובריאה